היא יכולה להופיע בכל גיל וברמות שונות, היא נחשבת למחלת העור השכיחה ביותר בעולם, היא יכולה להופיע על הפנים (אבל לא רק…) והיא משפיעה מאוד על הנראות שלנו ועל הדימוי העצמי שלנו. מחלת האקנה – או בשמה העממי יותר פצעי בגרות או חצ'קונים – ממה היא נגרמת, והאם אפשר להיפטר ממנה?

גורמים הורמונליים שונים, אי שמירה על היגיינה, גנטיקה וגם לחץ נפשי – כל אלה יכולים לגרום להתפרצות מחלה האקנה, או להחמרתה. מרבית מאלה שסובלים ממנה הם בני נוער, בגיל התבגרות או בגיל העשרה, אולם לא רק! עשרות מיליוני אנשים סובלים ממחלת האקנה מדי שנה, בהם גם מבוגרים, ובעלי סוג עור שונה לחלוטין. מה שמשותף לכולם הוא, שמאקנה לא ניתן להתעלם. היא שם, נראית לעין, מציקה, מטרידה, ובעיקר לא אסתטית ולא יפה, ויכולה להשאיר צלקות על העור לאורך שנים. מה שמבדיל אותה מאחד לאחר היא דרך הטיפול, שיכולה להיות שונה אצל כל אחד, בהתאם לסוג של האקנה, ולרמת ההתפרצות שלה.

איך אקנה מתפרצת?
ראשית חשוב להבין שאקנה מתחילה עמוק בתוך הנקבוביות של העור. כל בעיות האקנה מתחילות בפעילות יתר של בלוטות החלב. אקנה מתבטאת לרוב בפצעים בפנים, אולם יכולה להופיע גם על החזה, בכתפיים ובגב עליון. הסיבות להתפרצות מגוונות ונעות בין שינויים הורמונליים (גיל ההתבגרות, מחזור חודשי), גנטיקה (מדובר בנטייה תורשתית), תזונה (תזונה יכולה להשפיע לרעה על אקנה, במיוחד צריכה של פחמימות פשוטות), ולחץ נפשי מסיבות שונות (תקופת מבחנים, לחץ בעבודה, חתונה וכדומה).
פצעי אקנה יכולים להיות דלקתיים ולא דלקתיים. אלה שאינם דלקתיים נקראים קומדון, והוא יכול להיות בעל ראש שחור (כשהקומדון פתוח ונחשף לחמצן) או בעל ראש לבן (שהקומדון סגור ולא נחשף לחמצן). כאשר בקומדון מתפתח זיהום, הוא עלול להפוך למודלק ואף להכיל הפרשה מוגלתית. הקומודון נוצר למעשה כתוצאה מ"פקק"; מתקיימת פעילות מוגברת של בלוטות החלב, ואז נוצרת חסימה של פתח זקיק השיער (דרכו החלב צריך לצאת החוצה).

אז מה עושים?
כיוון שמדובר במחלת העור הנפוצה בעולם, רבים מנסים לתת מענה לאלה החולים בה. לפני שמתחילים לטפל בה, חשוב להצטייד בסבלנות…  שכן לרוב, הטיפול באקנה הוא טיפול ממושך. ניתן לגשת לרופא, ולקבל טיפול תרופתי, ניתן לפנות לתחום הקוסמטיקה ולנסות תכשיר זה או אחר או לבצע פילינג לעור, ניתן לטפל ישירות בפצעונים בעזרת חומרים המייבשים אותו, ישנם טיפולים הורמונליים לנשים או טיפולים אלטרנטיביים כאלה ואחרים, וחשוב לא פחות להימנע ממזונות מסויימים שעלולים להחמיר את האקנה, ולמצוא את הדברים שמרגיעים אתכם ועושים לכם טוב.
כך או כך חשוב להבין שרק כשנאזן את פעילות בלוטות החלב, נוכל לטפל בשורש הבעיה. וחשוב לא פחות –  גם כשיש הטבה ורגיעה יש להמשיך לטפל ולשמור על העור, אחרת המצב יחזור לקדמותו. אם אתם סובלים מהמחלה חשוב שתיוועצו עם גורמים מקצועיים מהתחום ותתחילו לטפל באקנה בהקדם. מעצמה, היא לא תיעלם, וסביר להניח שהיא אף תחמיר.