אנחנו יודעים שחשוב מאוד שהילדים יקראו, אבל מדוע בעצם זה חשוב? כיצד מגיב המוח של הילד לקריאה, כיצד ירחון יכול לעודד את הילדים לקרוא, ולא פחות מכך גם להוות זמן איכות אמיתי, ודי נדיר בימינו, של ההורים עם הילדים?

מול הסמארטפון, הטאבלט והטלביזיה מרובת הערוצים הספרים והירחונים נמצאים בעמדת נחיתות. מחקרים רבים כבר הוכיחו שקריאה אמיתית משפרת את תפקודי המוח. מידע חשוב אך קשה יהיה למצוא ילד שיקבל את הטיעון הזה כסיבה להיפרד מהטלפון. כדי שילדינו ישתכנעו, גם אם לזמן קצר, לנטוש את המסך לטובת דף נייר ולאהוב את זה, אנחנו כהורים חייבים להעניק להם חווית קריאה אחרת.

מקנה הרגלי קריאה

הורים רבים מתלוננים שהילדים שלהם לא קוראים. זה יכול להיות בשל ריבוי גירויים אלקטרוניים וייתכן גם משום שספר עלול להיות קצת מאיים בשל אורכו, גודלו וכובדו. ירחון, במקרה כזה, פותר את האתגר הזה – הוא קל משקל, נעים לדפדוף, צבעוני ומזמין, ובעיקר הכתבות בו קצרות הרבה יותר מאשר לקרוא ספר שלם.

בעזרת מגזין (התואם את גיל הילד ותחומי העניין שלו), אפשר להקנות לילד הרגלי קריאה בהדרגה: בכל יום תקרא כתבה אחת, ועד שתסיים את הגיליון הזה – יגיע הגיליון הבא. ירחון גם מגוון יותר מספר, יש בו מדורים שונים ברמות קושי שונות – אפשר להתחיל מהקל: לקרוא את הקומיקס, לפתור את החידות, להתנסות באוריגמי – דברים שהילד מתחבר אליהם, ולהגיע לכתבות הארוכות יותר אחרי שהילד כבר התלהב מהרעיון.

מעודד זמן איכות של הורים וילדים

הכותרת "זמן איכות" של הורה וילד לא חייבת לכלול אטרקציות יקרות כמו ג'ימבורי או סרט. ירחון הוא זמן איכות רגוע ומעשיר מאוד, ובמחיר זול הרבה יותר מכל בילוי בחוץ. כדי לחבב על הילד את הקריאה נעשה זאת יחד, כפעילות משותפת.

נתחיל בלהקריא לו את הכתבות (גם אם הוא כבר יודע לקרוא בעצמו!), וניתן לו לקרוא בעצמו בהדרגה – קודם את החלקים הפשוטים יותר, עד קריאה עצמאית בהמשך. אגב, מחקרים מראים כי כשאנחנו מקריאים לילדים מגיל צעיר מאוד – הבנת הנקרא וההתפתחות השכלית שלהם מתפתחות מאוד.

אחרי הקריאה אפשר לשוחח על הדברים שקראנו, איזה דבר חדש למדנו שהפתיע אותנו, ואף להמשיך לחקור את הנושא שקראנו וסיקרן אותנו במיוחד. ותתפלאו – גם אתם יכולים ללמוד משהו שלא ידעתם מירחון מדעי (או להיזכר בדברים שלמדתם ושכחתם).

למה בעצם כל כך חשוב לקרוא, כשכל המידע נגיש באינטרנט?

מחקרים רבים מראים כי קריאה מנבאת הצלחה בלימודים – ילדים שקוראים מצליחים יותר בלימודים מילדים שאינם קוראים; מחקרי מוח מראים כי קריאה משפרת את תפקודי המוח – הקשרים הבין-עצביים במוח מתהדקים בזכות הקריאה.

מחקר ישראלי הראה שקריאה גם מאריכה חיים! לעומת צפייה במסכים קריאה היא פעולה אקטיבית, וככל שמשתמשים יותר במוח – זרימת הדם משתפרת. מחקר ישראלי אחר, שנעשה בקרב תלמידים, הראה שאפשר לחבב על הילדים את הקריאה כאשר מקצים לקריאה זמן קבוע בכל יום, אפילו רבע שעה. ושוב, חשוב להמשיך לחשוף ילדים באמצעות הקראה, גם כשהם כבר יודעים לקרוא בעצמם.

ודבר אחרון, מנוי לירחון הוא ההנאה שבציפייה לדבר דואר שהוא רק בשבילי. הילדים רואים אותנו מזמינים ומקבלים מוצרים בדואר, ושמחים מאוד לקבל מעטפה עם שמם עליה. זה גורם להם להרגיש גדולים וחשובים – לצפות לדוור שיביא את הגיליון, לפתוח בהנאה את האריזה ו… לרוץ לקרוא!