מיצרניות אפורות עם מכוניות בינוניות, אל פסגת ענף הרכב העולמית ולראש טבלת המכירות בישראל

1. קיה ויונדאי הן למעשה אחיות תאומות אך לא זהות – המיזוג בין שתי החברות התרחש בשנת 1998 ומאז הן חולקות טכנולוגיה ומכלולים, ואף מייצרות את כלי הרכב שלהן על אותה הפלטפורמה – כמו למשל פיקנטו של קיה ו-I10 של יונדאי, ספורטאג'/טוסון וכן הלאה.

2. כיאה למזרח הרחוק, לכל שם יש משמעות עמוקה. פירוש המילה "יונדאי" בשפה הקוראנית היא "חדשנות", והבחירה בה מסמלת את מחויבותו של היצרן לתחומי הקדמה והטכנולוגיה. מקור השם "קיה" הוא בצרוף מילים קוריאני שמשמעותו לזרוח מתוך אסיה.

 

3. חברת יונדאי הוקמה בשנת 1947 והחלה את דרכה בתור חברת בנייה קטנה. המכונית הראשונה של יונדאי שיוצרה בייצור המוני היא ה-"פוני", שנמכרה משנת 1975 ועד 1990. כיום יונדאי היא יצרנית הרכב הרביעית בגודלה בעולם. קיה הוקמה בשנת 1944 והחלה את דרכה בתחומי האופניים ובייצור צינורות מתכת. כמו הרבה חברות אופניים בעולם, גם קיה מצאה את דרכה לתחומי האופנועים ובהמשך אף גם משאיות. ב-1973 קיה השיקה את המכונית הראשונה שלה ששמה היה "בריסה". תוך שנתיים החלה החברה לייצא את תוצרתה.

4. יונדאי וקיה היו הראשונות להשתמש במצברי ליתיום פולימר. מצברים אלו קלים משמעותית ואחראים להפחתת משקל רב מהרכב. את מצברי הליתיום פולימר ניתן למצוא בקיה אופטימה וביונדאי סונטה הייבריד.

5. יונדאי מייצרת ומספקת לעצמה את הפלדה ממנה בונים בין השאר את שלדות כלי הרכב. כך יכול המותג להקפיד על איכות החומרים והייצור מהשלב הכי בסיסי.

 

6. שנת 2015 הייתה השנה בה יונדאי מכרה יותר מ-10 מיליון מכוניות בשוק האמריקני. כדי לעמוד בביקוש הגובר לרכבי החברה בארה"ב הוקם בשנת 2005 מפעל יונדאי באלבמה ומאז הספיק לייצר יותר מ-2.5 מיליון כלי רכב.

 

7. הדגם הנמכר ביותר של קיה הוא הספורטאז' – שמאז השקתו מכר למעלה מ-3 מיליון יחידות. מכירות הדגם מהוות 5 אחוזים מסך מכירותיה של החברה כולה.

 

8. קיה שיתפה פעולה עם יצרן מכוניות הספורט האקזוטיות "לוטוס" ואף לקחה חלק ניכר בייצור דגם ה-ELAN של החברה, שנחל הצלחה רבה בשנת 1996.

 

9. מפעל "Hwaseong" – הגדול ביותר של קיה בקוריאה, הוקם בשנת 1989 וחולש על שטח של 3,306,000 מ"ר. המפעל מעסיק כ-11,000 עובדים, ובעל תפוקת ייצור של כמיליון מכוניות חדשות בשנה. למפעל האדיר של יונדאי באולסן יש פי 3 עובדים, נמל פרטי, בית חולים ויכולת להוציא משערי המפעל מכונית כל 12 שניות.

 

10. בכל שנה, מדרג ארגון "Interbrand" את 100 המותגים הטובים בעולם בכל התחומים. בדירוג של שנת 2016 תפסה קיה את המקום ה-69 והמכובד, והוגדרה ע"י לקוחות בכל רחבי העולם כמותג הפעיל, המיוחד ובעל ליין גדול של מכוניות אמינות ואיכותיות.